P r a h a / C h o m u t o v – K poslednímu utkání základní části Chance ŽBL mířily chomutovské basketbalistky na palubovku pražské Slavie s vědomím, že musí vyhrát, aby hrály horní nadstavbu, neboť Hradec Králové o den dříve zvítězil ve východočeském derby s Trutnovem o dva body. Levhartice plán tři čtvrtiny plnily, jenže v závěrečném dějství soubor z hlavního města překlopil skóre na svou stranu a uspěl po výsledku 81:76 i ve druhém vzájemném střetnutí sezóny. Nejlepší střelkyní zápasu se stala Jesika Hibalová, jež si čtyřiadvaceti body vytvořila nové osobní maximum mezi tuzemskou elitou.
ŽBL
18. kolo, 24. 2. 2024

81:76

9:13, 17:17, 24:21, 31:25

BLK Slavia Praha BK Levhartice Chomutov

Levhartice začaly výborně a více než polovinu zahajovacího dějství držely Slavii na nule. Pražanky daly první koš až po pěti a půl minutách, kdy se za stavu 11:0 pro Severočešky prosadila Suchanová. Jenže následně potkal lehký výpadek také svěřenkyně Pavla Staňka, které přidaly do prvního klaksonu už jen dva body, takže po deseti minutách hry svítil na tabuli výsledek 9:13 z pohledu domácích.

Druhé pokračování zápasu rozdíl mezi oběma družstvy nezměnilo, i v poločase tak hřál Levhartice čtyřbodový náskok. Po změně stran se Slavia dostala do vedení, avšak v závěru třetí části chomutovské hráčky přece jen mírně odskočily a vedly po třiceti minutách o jediný bod.

Závěrečná čtvrtina odstartovala chomutovským navýšením vedení na pět bodů, avšak Pražanky se dotáhly a následně se oba týmy střídaly v těsném vedení. Klíčovou se ukázala trojka Dubňuk zhruba minutu a čtvrt před koncem, po níž domácí družina vedla o čtyři body. Eliška Žílová o chvíli později přidala ještě bod z trestného hodu a Slavii nevykolejily z cesty za výhrou ani dva koše Hibalové.

Její dvouciferný zápis napodobily ještě NaJai Pollard (15), Monika Fučíková (11) a Monika Satoranská (11). Také čtyři slávistky zapsaly více než deset bodů, za sebou se seřadily Kateřina Rokošová (19), Darja Dubňuk (18), Kateřina Suchanová (16) a Alena Hanušová (16).

„Bohužel jsme za celý zápas udělali více maličkých chyb než Slavie, která ty naše trestala, přestože jsme byli připravení, že přesně takové situace mohou nastat,“ litoval Pavel Staněk, který nyní bude chystat celek na bitvy s Trutnovem a Slovankou venku a následně s Brandýsem a Ostravou doma. „Samozřejmě pracujeme, abychom byli co nejvýš,“ nezastíral kouč Levhartic.

„Některé výsledky nás probudily, že musíme začít pracovat, aby celkové vyznění sezóny a naše výkony vypadaly lépe než v některých předešlých měsících,“ pokračoval. „Museli jsme si uvědomit, že cesta ke zlepšení vede jen přes tvrdou práci a přidání tréninkových jednotek,“ připojil ještě.

Zmíněné atributy se podle Pavla Staňka povedlo opravdu dodat, což naznačuje i výsledek z palubovky pražské Slavie, kde chomutovské basketbalistky prohrály nižším rozdílem než doma, kde padly o třináct bodů. „Myslím, že poslední výsledky naznačují, že jsme se vydali správnou cestou, která bude ještě dlouhá a daleká, proto na ní musíme vydržet, ať se nám postaví do cesty jakékoliv překážky,“ burcoval na dálku.

Už padla zmínka o počinu Jesiky Hibalové, která si o deset bodů vylepšila dosavadní maximum z předešlé sezóny, kdy doma dala v polovině února 2023 čtrnáct bodů USK Praha. Rodačka z hlavního města si tak vytvořila nový osobní rekord, který má nyní téměř dvojnásobnou hodnotu. „Z bodového hlediska se můžeme bavit, že odehrála asi životní zápas, co jsem ji kdy viděl,“ reagoval první muž realizačního týmu chomutovských žen. „Budu jedině rád, když bude i nadále pracovat tak dobře, aby tohle utkání nebylo z její strany jen výkřikem, a bude podobné výkony potvrzovat,“ uzavřel Pavel Staněk.