C h o m u t o v – Po těsné výhře v Hradci Králové mohly chomutovské basketbalistky v domácím prostředí ukončit sérii o bronz v Chance ŽBL a zkompletovat sadu medailí z aktuální sezóny. Před velmi slušně zaplněnou Městskou sportovní halou začaly Levhartice dobře, když vyhrály zahajovací čtvrtinu. Pak však převzaly otěže zápasu Východočešky, které po výsledku 69:63 ze svého pohledu snížily stav série na 1:2. Čtvrtý souboj hostí v sobotu 22. dubna krajská metropole na soutoku Labe s Orlicí.
ŽBL
3. utkání o 3. místo, 20. 4. 2023

63:69

23:18, 13:22, 12:12, 15:17

BK Levhartice Chomutov Sokol Hradec Králové

I přes rychlé vyrovnání Effangové vstoupily do třetího střetnutí série lépe Severočešky, které si udržovaly mírné vedení téměř sedm minut. Dvě a čtvrt minuty před prvním klaksonem hostující hráčky potřetí v bitvě vyrovnaly, ovšem nakonec zahajovací část vyhrály Levhartice poměrem 23:18.

Ve druhém hracím období se oba celky vystřídaly ve vedení, ovšem v poločasové přestávce šly do kabin spokojenější svěřenkyně reprezentační trenérky Romany Ptáčkové, které hřál čtyřbodový náskok. „Bohužel jsme v závěru prvního poločasu udělali tři velké chyby v obraně a nedali koš v útoku,“ hledal zlomový okamžik duelu chomutovský kouč Jozef Rešetár.

Čistě podle průběhu de facto označil klíčovou fázi souboje, neboť chomutovské basketbalistky po návratu na palubovku marně dotahovaly nabrané manko. „Bohužel nehrál roli až tolik doskok, který měl Hradec o maličko lepší, ale rozhodla úspěšnost střelby z pole, kterou jsme měli výrazně nižší při více pokusech,“ lamentoval šéf realizačního týmu Levhartic.

Domácí soubor zvedl dohromady o deset střel víc než Lvice, které však dávaly koše s o více než deset procent vyšší úspěšností. „U téhle statistiky se na nás podle mého podepsala důležitost zápasu, z čehož pramenila nervozita,“ ohlížel se slovenský trenér. „Mladší hráčky bohužel úplně neudržely svůj standard,“ doplnil jedním dechem.

Dalším faktorem byly podle Jozefa Rešetára body hráček ze střídačky. „Holky mimo základní pětku dali jen jedenáct bodů, zatímco u Hradce to bylo pětadvacet, což taky zápas hodně ovlivnilo,“ přibližoval Jozef Rešetár. „Bohužel se projevilo, že jsme neměli tolik hráček do rotace. Až příliš hodně nám v tomto ohledu scházela standardní členka základní pětky Krejzová,“ připojil zkušený trenérský bard, který podle vlastních slov čekal víc bodů od letních posil ze Slovanky.

První muž chomutovské lavičky už vyhlížel pokračování série s vírou, že porážka jeho družinu nerozhodí. „Potřebujeme si odpočinout a soustředit se na čtvrtý zápas,“ pronesl s tím, že program jednotlivých bitev považuje za nešťastný. „Osobně si myslím, že hrát o umístění ob den je těžký nesmysl,“ kroutil hlavou. „Je totiž minimální možnost tréninku a přípravy na další zápas,“ vysvětlil závěrem svůj názor.

Nejlepší střelkyní zápasu se stala královéhradecké Pamela Therese Effangová, která i potřetí v sérii zapsala devatenáct bodů. Doplnily ji tři spoluhráčky s dvouciferným kontem po závěrečném klaksonu – Kateřiny Zavázalová (11) a Zeithammerová (10) spolu s Charlotte Velichovou (10).

Za Levhartice se nejvíc činila osmnáctibodová NaJai Pollard, která díky patnácti doskokům i potřetí v sérii a podesáté v sezóně zaznamenala double-double. Stejný kousek se zásluhou čtrnácti bodů a dvanácti doskoků povedl potřetí ve vyřazovacích bojích rovněž Monice Satoranské. Mezi zkušené hráčky se vklínila mladá patnáctibodová Valentýna Kadlecová.