B r n o / C h o m u t o v – K historicky prvnímu semifinále Chance ŽBL vyrazily chomutovské basketbalistky do Brna, kde se postavily proti Žabinám, které zatím vyhrály všechny dosavadní vzájemné zápasy. Tato série trvá i po první bitvě v rámci play-off domácí nejvyšší soutěže, neboť Jihomoravanky odskočily na přelomu prvních dvou hracích období do téměř dvacetibodového vedení. Pro první bod v sérii na tři vítězné zápasy si soubor z moravské metropole došel po výsledku 85:66.
ŽBL
SF 1, 4. 4. 2023

85:66

26:12, 27:19, 17:20, 15:15

Žabiny Brno BK Levhartice Chomutov

Žabiny se v úvodu střetnutí ujaly vedení 4:0, ovšem Levhartice se vrátily do hry, takže ještě na začátku páté minuty byl rozdíl mezi oběma týmy na jeden koš. Pak však Brňanky trochu odskočily a závěrečné čtyři minuty zahajovacího dějství vyhrály 12:2. Podobný trend pokračoval i ve druhé části, před jejíž polovinou vedl domácí soubor poprvé o dvacet bodů.

„Rozhodly doskok a úspěšnost střelby, protože my jsme v první čtvrtině zahodily spoustu vyložených šancí i zpod koše,“ ohlížel se za prvním semifinále Jozef Rešetár. „Bohužel naše úspěšnost i náš doskok byly špatné i ve druhé čtvrtině a domácí daly z druhých šancí hodně bodů,“ připomněl slovenský kouč poměr bodů 23:8 ve prospěch Žabin, které vyhrály doskok 54:44 a na body z vymezeného území pod košem 42:14.

Šéf chomutovské lavičky hovořil o úspěšnosti střelby, kterou po zápase vykazovaly vyšší domácí hráčky. Ty proměnily 42 procent pokusů z pole oproti 29 procentům na straně Levhartic. Ani to však družině zpod Krušných hor nezabránilo, aby vyhrála druhý poločas. Severočešky totiž poměrem 20:17 uzmuly třetí čtvrtinu a ta poslední skončila remízou. „Setřásli jsme ze sebe nervozitu,“ vysvětlil Jozef Rešetár dúvod. „Holky začaly proměňovat šance v útoku a přidaly i několik úspěšných zákroků v obraně,“ doplnil jedním dechem.

Zkušený kouč však zohlednil i fakt, že při odchodu do šaten hřál brněnský tým dvaadvacetibodový náskok. „Je potřeba ale vzít v úvahu i to, že Žabiny kontrolovaly pohodlný náskok,“ pronesl muž, jenž poslal na palubovku všechny hráčky, jimž dávkoval minuty velmi opatrně. „Zápasy teď půjdou v krátkém sledu za sebou,“ upozorňoval.

„Je potřeba s tím počítat, proto se oba týmy snaží úplně nevyčerpat klíčové hráčky,“ pokračoval na adresu pobytu na hřišti, jehož maximum činilo na chomutovské straně něco málo přes 28 minut. „Zkoušeli jsme, co by mohlo na Žabiny platit, ale mají vyrovnanější a širší kádr, který můžou použít bez změny výkonu na hřišti,“ uzavřel faktem, který podpořila i čísla. Domácí střídající hráčky daly 33 bodů, ty chomutovské naproti tomu pouze 14.

Nejlepší střelkyní duelu se stala se šestnácti body domácí Elissa Cunane, která díky jedenácti doskokům zapsala double-double. Jen o dva body zpět zakončila úvodní bitvu série možná trochu překvapivě chomutovská Kateřina Bartoňová (14), o další bod méně si připsaly brněnské Nikolina Kneževič s Eliškou Hamzovou a Levhartice NaJai Pollard. Dvouciferná konta svítila po závěrečném klaksonu ještě u jmen hostující kapitánky Michaely Krejzové (12) a domácí Petra Záplatová (10).

TOP foto: Facebook Žabiny Brno