C h o m u t o v – Necelých čtyřiadvacet hodin po úspěchu v semifinále Českého poháru žen vyrazily chomutovské basketbalistky do bitvy o celkové vítězství proti týmu Žabiny Brno. Jihomoravanky začaly zostra a hned v úvodu zápasu odskočily do vedení, které už udržely a obhájily zisk trofeje. Levhartice prohrály po výsledku 66:88, přesto ještě o příčku vylepšily bronz z dva roky starého Final 4, které se rovněž konalo pod vrcholky Krušných hor.
Český pohár
F4 – F, 26. 2. 2023

66:88

8:26, 21:22, 14:22, 23:18

BK Levhartice Chomutov Žabiny Brno

Skóre zápasu otevřela trojka brněnské Záplatové, na niž odpověděla dvojkou Krejzová. Další body však zapsaly svěřenkyně Jozefa Rešetára až po téměř čtyřech minutách hry, kdy Satoranská těsně před polovinou zahajovací čtvrtiny snížila na 4:15. Stejné čtyři body zaznamenaly Severočešky rovněž ve druhé polovině dějství, takže Žabiny vedly po deseti minutách 26:8.

„Úvod jsme nezachytili, protože naše nastavení není na tak kvalitní obranu, jakou Žabiny disponují,“ ohlížel se slovenský kouč Levhartic. „V zakončení se mohla projevit i nervozita, protože většina holek doteď takhle velký zápas nehrála,“ pokračoval jedním dechem.

Ve druhé části družina zkušeného kouče skórovala poprvé až po téměř třech minutách a více než dvacetibodová ztráta jako by tým uvolnila, takže držel se soupeřkami krok a druhou desetiminutovku ztratil o jediný bod. I dále se objevovaly pasáže, kdy se soubor kolem kapitánky Krejzové nadechoval, ale vlastní ztráty v kombinaci s výkonem Brňanek jakékoliv pokusy o výraznější přiblížení stoply.

„Jak už jsem říkal, kvalita je na straně Žabin, ale holky se snažily, i když občas byly možná až přemotivované,“ konstatoval směrem k zápasu trenérský bard. Po změně stran se poměr ztrát přece jen trochu srovnal na konečných 24:17 z pohledu Levhartic, což jim dalo možnost vyhrát závěrečné hrací období o pět bodů. „Soupeřky měly nahráno, takže to až tolik vypovídající není. Na druhou stranu jsem rád, protože holky si samy uvědomí, že můžou hrát s každým,“ těšilo Jozefa Rešetára.

Nejlepší střelkyní finále se stala s dvaadvaceti body chomutovská Michaela Krejzová, jen o bod za ní skončila brněnská Petra Záplatová. Z Levhartic zakončila duel s dvouciferným kontem ještě NaJai Pollard (10), na druhé straně se to samé povedlo Nikolině Kneževič (16), Natálii Stoupalové (13) a Brie Holmes (10).

Slovenský stratég byl i přes prohru o dvaadvacet bodů po finále spokojený. „Když vezmeme v úvahu kvalitu Žabin, odehráli jsme finále se ctí,“ usmíval se. „Není to sice ligová medaile, která by byla víc, protože jde o dlouhodobou soutěže, ale i tohle je velký úspěch,“ pravil následně. A za týden mohou Levhartice přidat v rámci Final 4 evropské EWBL další. „Kdybych si teď mohl vybrat, možná bych pořadí turnajů prohodil,“ smál se první muž chomutovského realizačního týmu s odkazem na fakt, že mezinárodní měření sil jeho hráčky posouvá.

Severočešky poletí do Varšavy už v pátek 3. března, aby v sobotu nastoupily v semifinále proti ukrajinskému celku Ivano-Frankivsk, který zdolaly doma 93:62. „Na neutrální půdě půjde o jiný zápas. Důležité taky bude, v jakém složení dorazí, protože mají v kádru pár zkušených hráček,“ uzavřel Jozef Rešetár.