P e l h ř i m o v / C h o m u t o v - Se sedmi prohranými zápasy v zádech vyrazili chomutovští basketbalisté k duelu devátého kola první ligy na Vysočinu. V Pelhřimově zakončili Levharti první polovinu základní části skupiny Západ stejně, jako do ní vstoupili – vítězstvím. Přes poločasovou ztrátu nakonec Severočeši uspěli po výsledku 84:81 a zapsali v mistrovském utkání druhou výhru pod vedením Daniela Huška.
1. liga - 2022/2023
9. kolo, 13. 11. 2022

81:84

16:21, 30:16, 11:23, 24:24

GBA Sojky Pelhřimov BK Levharti Chomutov

Levhartům vyšel vstup do zápasu velmi dobře, první koš totiž povolili domácím až po více než dvou a půl minutách za stavu 8:0 ze svého pohledu. Podobný náskok Chomutovští udrželi až do prvního klaksonu, po němž se však Sojky zvedly takový způsobem, že v poločase vedli o devět bodů.

Ze šaten se však vrátili zcela jiní Severočeši, kteří vývoj střetnutí otočili a po třiceti minutách byli o tři body vpředu. „O přestávce proběhla decentní bouřka,“ prozradil s úsměvem Daniel Hušek, který jedním dechem hovořil o prvním poločase poněkud odlišně, než naznačoval výsledek první čtvrtiny. „Zase se v naší hře objevovaly zbytečné a hloupé ztráty, nezodpovědnost v obraně a nekoncentrace,“ lamentoval nad atributy, které se ve druhé půli zlepšily a dovedly nakonec mužstvo k vítězství.

„Rozhodčí byli na obě strany hodně benevolentní, což my jsme ustáli v hlavách lépe než domácí, kteří vybuchli psychicky, když se jim přestalo dařit a začali řešit jiné věci než basketbal,“ popisoval Daniel Hušek, jehož svěřencům při vyrovnanosti statistik hodně pomohla úspěšnost střelby z pole, v níž byl největší rozdíl mezi oběma soupeři. „Chyběli nám Nestor Boyko a Lukáše Rozsypala, tedy typičtí střelci, takže jsme se snažili využít naši výškovou převahu tím, že jsme akce dohrávali do vnitřního území na pivoty,“ vysvětloval důvody přesnější mušky. Důkazem budiž pouze deset trojkových pokusů Levhartů.

Závěrečné dějství se neslo ve vyrovnaném duchu. Přestože v jeho druhé polovině Levharti odskočili na šestibodový rozdíl, nakonec mohli podle hlavní kouče i prohrát. „V závěru domácí nedali některé jasné střely a některé míče na doskoku neskončily v našich rukách, i když tam skončit měly. Kdyby tohle bylo jinak, prohráli bychom,“ pronesl první muž realizačního týmu.

Levharti tak zabrali po sedmi porážkách, ovšem podle jejich trenéra na mužstvu psychická deka neležela. „Už před sezónou jsme avizovali, že hlavním cílem bude záchrana a herní progres, což se zatím celkem daří,“ přiblížil Daniel Hušek. „Po zápase úleva přišla, ale jen proto, že jsme v závěru nakupili pár hloupých ztrát. Jako bychom se lekli, že můžeme vyhrát,“ uzavřel s pousmáním.

Nejlepším střelcem utkání se stal s jednatřiceti body chomutovský Petr Macháč, jen o tři body pozadu zůstal domácí Švéd Viktor Lukič-Gavrič. Z Pelhřimovských zakončil duel s dvouciferným bodovým kontem ještě Lotyš Toms Linis (11), z Levhartů se takový počin povedl dalším třem hráčům – navrátilci Arashi Duškovi (16), Davidu Žiklovi (14) a Jonáši Písaříkovi (10).