C h o m u t o v - Kádr chomutovských basketbalistů se před další prvoligovou sezónou proměnil. Věkový průměr výrazně klesl, takže před startem mistrovských bojů visela ve vzduchu otázka, jak si v podstatě nově poskládané mužstvo povede. Na úvod základní části zapsali Levharti v domovské Městské sportovní hale vítězství 70:59, k němuž v souboji s týmem SP Basket nakročili už v prvním poločase.
1. liga - 2022/2023
1. kolo, 18. 9. 2022

70:59

21:12, 18:14, 12:9, 19:24

BK Levharti Chomutov SP Basket

V minulém ročníku platilo ve vzájemných soubojích pravidlo: Můj dům, můj hrad. A tento trend pokračoval i v úvodu nové sezóny. Hráči Sokola Pražského se poprvé prosadili až po více než třech minutách v době, kdy prohrávali 0:4. Trojka znamenala snížení, na které Levharti zareagovali pěti body v řadě.

Nakonec si Chomutovští dokráčeli v zahajovacím dějství pro devítibodový náskok, přestože necelé tři minuty před prvním klaksonem jeden bod ztráceli. Krátce po startu druhé čtvrtiny byl rozdíl mezi oběma mužstvy poprvé dvouciferný a do poločasu klesl pod deset bodů jen jednou. Do kabin odcházeli Levharti s třináctibodovým polštářem, který po změně stran ještě lehce rozšířili, a tak jim nemusel vadit ani fakt, že Pražané závěrečnou část o pět bodů vyhráli.

Mladý trenér Daniel Hušek mohl po skončení zápasu slavit s týmem výhru hned v ostré premiéře na lavičce áčka. „Jsem za to rád, ale na našem výkonu byla znát nervozita. I já jsem čekal, kdy na mě nervozita padne, ale nakonec se dostavila jen na chvilku, když jsem seděl sám v kanclu, než přišli kluci. Samotný zápas jsem si naopak užil,“ usmíval se po závěrečném klaksonu, po němž byl i kritický. „Nebylo to od nás stoprocentní. Chceme předvádět lepší výkony, ale výhra se počítá,“ opakoval.

Úspěch pomůže zejména psychice mladého souboru vedeného mladým koučem. „Dokázali jsme si, že tým složený během měsíce a půl může být v první lize konkurenceschopný,“ liboval si první muž trenérského štábu. „My jsme mysleli a doufali, že to tak bude, ale až první zápas nám ukázal, že to tak může být,“ doplnil ještě.

Při hledání herních činností, které mančaft nasměrovaly k vítězství, Daniel Hušek přiznal, že se mu hlavou honí spíš věci, na nichž musí se svými svěřenci zapracovat. „Mám problém s počtem soupeřových útočných doskoků a to hlavně v poslední čtvrtině,“ ohlížel se chomutovský lodivod za zápasovou bilancí 11:19 z pohledu svého týmu. „Myslím, že jsme byli basketbalovější a rozhodly naše zkušenosti, jakkoliv to zní paradoxně,“ culil se jedním dechem. „Soupeř má totiž ještě mladší tým než my. Zatímco u nás dochází k jakémusi přerodu, u Sokola Pražského došlo k pořádnému třesku,“ popisoval závěrem s tím, že jednotlivce hodnotit nechce.

Nejlepšími střelci Levhartů byly posily z nejvyšší soutěže, tedy děčínští hráči David Žikla (17) a Lukáš Rozsypal (16). Dvouciferný zápis měl na chomutovské straně ještě jedenáctibodový Nestor Boyko. Hostující družinu kouče Pavla Budinského táhli třináctibodoví Adam Růžička a Matouš Jurman spolu s jedenáctibodovým Vojtěchem Bednářem.