• EWBL 2022/2023

• 3. místo Chance ŽBL 2022/2023

S v i t a v y / C h o m u t o v - Podobně jako v nadstavbě i ve čtvrtfinále první ligy vyrazili chomutovští basketbalisté na celkem dalekou cestu směrem na východ. Cílem byly tentokrát Svitavy, které v minulé sezóně hrály nejvyšší domácí soutěž a v nadstavbě skončily druhé za pražskou Slavií. Levharti po prohraném prvním poločase náskok ztratili, takže domácí si po výsledku 86:70 došli pro první výhru v sérii na tři vítězství.
Skupina D 7.-12. místo
ČF1, 25. 3. 2022

86:70

16:17, 19:23, 25:13, 26:17

BK Tuři Svitavy BK Levharti Chomutov

Reportáž

Vstup do zápasu vyšel lépe domácím Turům, kteří odskočili do čtyřbodového vedení, jež si udržovali do poloviny zahajovací čtvrtiny. Pak však začal obrat Levhartů, kteří poprvé vedli dvě a půl minuty před prvním klaksonem díky Houškově trojce.

Stejnou mincí odpověděl záhy domácí Janda, takže chomutovský náskok o jediný bod zařídil až minutu před koncem úvodního dějství Boyko. Do poločasu dovolili Severočeši soupeři maximálně srovnat, pětibodový polštář určila Písaříkova trojka v závěru druhé čtvrtiny.

Svitavští se po změně stran nevzdali a začali skóre pomalu otáčet. Tým z Pardubického kraje si vzal vedení zpět zhruba po třech minutách druhého poločasu zásluhou dvojky Hlobila a další trojky Jansy. Domácí už Levhartům nedovolili ani srovnat a nakonec si došli pro vítězství.

Největší měrou k němu přispěl sedmadvacetibodový Jakub Jokl, jemuž nejzdatněji sekundoval osmnáctibodový autor čtyř trojek Tomáš Jansa. Za chomutovské nejvíc kontrolovali devatenáctibodový Luboš Stria a čtrnáctibodoví Jan Jiřiček s Jakubem Houškou. „Na play-off jsme se těšili a věděli jsme, že jdeme na tým, který hraje podobným systémem jako my, protože má většinou zkušené hráče v čele s bývalým reprezentantem Slezákem,“ představil Radek Holuša čtvrtfinálového protivníka.

Hlavní kouč Levhartů viděl za vyhraným prvním poločasem především dobrou obranu. „Udrželi jsme Svitavy jen na pětatřiceti bodech, dodržovali taktické pokyny a padly nám i nějaké střely z dálky,“ popisoval s tím, že v šatně zaznělo jen pár taktických pokynů. Po změně stran však přišel obrat Turů. „Ještě víc zagresivnili obranu, navíc se několikrát trefili z dálky, takže se dostali do laufu. My jsme tu jejich pětiminutovku nedokázali eliminovat a už jsme se nepřiblížili do vyrovnané koncovky,“ rekapituloval druhý poločas.

Podle šéfa realizačního týmu spolurozhodoval i fakt, že chomutovský střelecký prapor drželo jen několik hráčů. „I když jsme nehráli špatně, potřebovali bychom body rozptýlit mezi více hráčů, protože někteří bodoví nebyli,“ hořekoval Radek Holuša, aniž by jmenoval. Pohled do statistik ukázal nulové střelecké konto Arashe Duška, který odehrál téměř 25 minut, a Jana Hartmana, jenž strávil na palubovce něco málo přes šest minut. Další tři hráči navíc zapsali pouze jednu úspěšnou střelu z pole.

Družina kolem kapitána Jakuba Houšky podle prvního muže střídačky rozhodně nic nebalí. „První zápas jsme neurvali, ale v neděli půjdeme za vítězstvím, abychom si doma zahráli i další neděli,“ burcoval trenér. „Vzhledem k věkovému složení našeho týmu musíme do neděle rychle a co nejpoctivěji zregenerovat,“ plánoval s tím, že věří ve velkou podporu fanoušků.

Svitavy měly v prvním čtvrtfinále o pár procent lepší střelbu z pole, ovšem podle Radka Holuši to nezpůsobila jejich herní převaha. „Prostě se trefili víc než my,“ pravil. „My si v neděli musíme vypracovat naším herním systémem klidnější a volnější pozice,“ naznačil část taktického plánu. Tou další je hra přes pivoty. „Pořád k ním kluky nabádám, i když Jakub Jokl umí dobře zavírat obranu pod vlastním košem. Nicméně na něj musíme být agresivnější,“ apeloval Radek Holuša závěrem.