C h o m u t o v – Po těsné výhře KP Brno na úvod čtvrtfinále Chance ŽBL se série přesunula pod vrcholky Krušných hor, kde chomutovské basketbalistky využily prostředí domácí Městské sportovní haly, přestože tři čtvrtiny dotahovaly manko. Závěrečné dějství však Levhartice jasně ovládly, což jim po vítězství 79:70 zajistilo první bod v sérii se třetím týmem dlouhodobé části. Výrazně k němu přispěl jubilejní desátý double-double sezóny v podání NaJai Pollard.
ŽBL
2. čtvrtfinále, 24. 3. 2024

79:70

17:24, 25:22, 13:18, 24:6

BK Levhartice Chomutov KP Brno

Levhartice daly první koš až po téměř třech minutách hry, kdy Satoranská snížila na 2:8 z chomutovského pohledu. Právě úvod určil ráz minimálně zahajovací čtvrtiny, kterou Jihomoravanky vyhrály o sedm bodů. Severočešky sice ve druhém dějství manko stáhly, avšak v poločase stále ztrácely čtyři body, což jim dávalo pro zbytek duelu větší naději než chvíle, kdy mezi oběma týmy panoval dvouciferný rozdíl ve prospěch KP Brno.

Po návratu ze šaten soubor zpod Špilberku náskok zvýšil, takže do závěrečné části vstupoval s devítibodovým vedením. Poslední desetiminutovka přinesla zvrat, který přivál Levharticím již zmíněné vyrovnání série. Severočešky toto období totiž vyhrály 24:6.

Nejlepší střelkyní zápasu se stala s pětadvaceti body NaJai Pollard, jež doskočila pod oběma koši jedenáct míčů. Přidaly se k ní Eliška Brejchová (15), Valentýna Kadlecová (10) a Monika Satoranská (10). Na straně KP Brno zakončily duel s dvouciferným bodovým kontem také čtyři hráčky, z nichž nejlepší byla patnáctibodová Anežka Kopecká.

„Obrat ve čtvrté čtvrtině nám vliv hrozně moc energie do žil, což nám pomáhalo zejména v obraně, v níž jsme dělali méně chyb,“ našel Pavel Staněk klíčový momentu střetnutí. „Naše koncentrace se v průběhu zápasu zvyšovala, z čehož pramenilo, že jsme ve čtvrté čtvrtině nenechávali Brnu volné střely a jeho úspěšnost šla dolů,“ okomentoval chomutovský kouč pouze šest bodů, které jeho družina soupeřkám ve zmíněné desetiminutovce povolila.

„Taky se podle mého projevilo jakési nepsané pravidlo, že se střela i uspěchá, když člověk moc chce,“ upozornil na snahu Jihomoravanek dobře rozehraný duel neztratit. Ze statistického pohledu se jako důležité jevily trestné hody, z nichž Levhartice daly o sedm bodů víc a minuly jen třikrát, společně s doskoky, kterých zapsaly domácí bojovnice o třináct víc. „Nás potrápily trestné hody v Brně, tentokrát to bylo opačně,“ pronesl první muž realizačního týmu. „Doskoky si hlídáme, protože i Brno je v nich docela silné,“ doplnil ještě.

Série se tak za stavu 1:1 přesune zpět do moravské metropole, kde se bude bojovat o mečbol čtvrtfinále hraného na tři výhry. Po obratu v domácím klání by určitá psychická výhoda mohla být na straně Levhartic. „V play-off je tohle zrádná věc,“ reagoval Pavel Staněk. „KP musí o to víc, ale my taky chceme vyhrát. Musíme se dobře připravit a pohlídat si věci, které minule v Brně nefungovaly úplně na sto procent,“ uzavřel.